Shawnee Community College announces fall semester honor students

Shawnee Community College has announced fall semester President’s List and Vice President’s List students.

Full-time students whose grade point average was 3.5 or better and who are enrolled in an associate degree or certificate program are considered to be honor students.

Students named to the President’s List had a grade point average of 4.0 for the semester.

Students named to the Vice President’s List had a grade point average of between 3.5 and 3.9.

Honor students from the Union County area are named below, by their hometowns:

President’s List

Alto Pass: Elizabeth Hindman.

Anna: Karen Duncan, Johnathan Dew, Emily Hubbs, Penny Karsen, Austin Mixen, John Robinson.

Belknap: Ashleigh Parr.

Buncombe: Faith Barringer.

Cairo: Cordell Johnson.

Cobden: Melissa Juarez.

Cypress: Jennifer Capron, Brent Hancock.

Grand Chain: Dustin Cash.

Jonesboro: Sarah Blankenship, Caleb Cerney, Zachary Clardy, Steven Etter, Anna Mattheis, Melanie Mattheis, Jaycee Pender, Victoria Stoffel, Hannah Stark.

Karnak: Matthew Bertrand, Megan Simms.

Mounds: Trina Bardoner, Cheryl Jones.

Pulaski: Virginia Severs.

Tamms: Jerri Locke.

Thebes: Raelyn Melton.

Ullin: Cierra Adkins, Brent Moallankamp.

Villa Ridge: Kacie Buckley.

Vice President’s List

Anna: Makaenne Fox, Jacqueline Etherton, Sophia Wingate, Austin Klasner, Kirsten Flick, Kyle Clover, Amanda Plott, Jakob Smith.

Buncombe: Kayla Moore, Beatryss Miller, Morgan Wright, Weslee Choate.

Cairo: Alazeye Bellamy, Ukari Posey, Moneque Hite, Shirley Dewitt, Cherie Pitcher, Shamika Brown.

Cobden: Stephanie Murillo, Sydney Windings.

Dongola: Jennifer Shelton, Callie Mowery.

Grand Chain: Donna Price, Hannah Oliver, Kandyce Green.

Grand Tower: Madilyn Ellet.

Jonesboro: Charlie Campbell, Tasha Linder, Tony Lamantia, Sharon Brashear.

Karnak: Alyssa Castleman, Brandon Harmon, Jasmine Johnson, Ryan Nunez, Vanessa Florez-Perez.

McClure: Joseph Mason.

Mounds: Sandy Jones.

Olive Branch: Dennis Brown.

Olmsted: Derek Kirn, Elijah Stinson, Malachi Lentz.

Thebes: Jo Bledsoe, Kimalee Story.

Tamms: Wyatt Caldwell, Samuel Houston.

Ullin: Robyn Foote, Amber McIntosh, Morgan Stokes.

Villa Ridge: David Voigt.

Wolf Lake: Molly Lewis, Emily Prather.

The Gazette-Democrat

112 Lafayette St.
Anna, Illinois 62906
Office Number: (618) 833-2158
Email: news@annanews.com

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
Comment Here